Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/polit02/zampolit.com.ua/www/wp-content/themes/storefront/inc/storefront-template-functions.php on line 441

Нотаріуси проти Мінюсту. Що спровокувало всеукраїнський страйк?

Приватні нотаріуси на день зупинили свою роботу

Сьогодні, 25 лютого, під будівлею уряду зібралось близько тисячі нотаріусів з усієї України. Ті приватні нотаріуси, хто не зміг доєднатись до акції, влаштували одноденний страйк: не вийшли сьогодні на роботу.

Конфлікт між представниками нотаріату та урядом, зокрема Міністерством юстиції, триває вже не один місяць. У жовтні 2018 року урядом було прийнято постанову № 860. Вона вступила в дію 1 січня 2019 року, і передбачає, що нотаріуси, які втратили після спеціальних перевірок доступ до реєстрів, зможуть його поновити лише після успішно складеного тестування на перевірку кваліфікаційного рівня. Все це нібито потрібно для боротьби з рейдерством, адже нотаріуси мають повноваження вносити зміни до державних реєстрів. Відповідно, якщо когось з них позбавляють цієї можливості на певний термін, то він не отримає дозвіл назад лише через закінчення терміну дії заборони – потрібно ще скласти тест.

Самі ж нотаріуси проти таких нововведень: вони нагадують, що нові вимоги не прописані законом, а є лише ініціативою Кабміну, яка, до того ж, не є дієвою у боротьбі з рейдерством. Більше того, на їхню думку, це створює зайвий привід тиснути на нотаріат, влаштовуючи йому зайвий раз перевірки і позбавляти прав через незначні причини.

Тому сьогодні під гаслом «Нотаріат проти корупційних і рейдерських схем» відбулась акція, організована Нотаріальною палатою України (НПУ).

Ще тиждень тому у своєму відеозверненні президент Нотаріальної палати Володимир Марченко пояснював причину протесту «репресіями проти нотаріусів» та «створенням рейдерських та корупційних механізмів у сфері державної реєстрації».

«Створюється репресивна система притягнення до відповідальності нотаріусів у сфері державної реєстрації без диференціації порушень та санкцій. Нотаріусам блокується можливість здійснювати нотаріальну діяльність через незначні технічні порушення, після чого не відновлюється доступ до реєстрів та вимагається складання не передбаченого законом іспиту», — пояснив Марченко.

Але у Кабміні стверджують, що вимагаючи скасувати тести для нотаріусів, Нотаріальна палата України покриває «чорних» нотаріусів, прикриваючись гаслами «боротьби з корупцією». А тому закликають «припинити тиск на Мін’юст шляхом повного перекручення фактів щодо суті іспитів».